Vademecum Rzeczpospolitej: Zeznanie podatkowe za 2003 r. Mieszkaniowe dla kontynuujących inwestycje... - Na oszczędzanie w kasach mieszkaniowych; Domy z mieszkaniami na wynajem...; 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego
Rozdział trzeci
Na oszczędzanie w kasach mieszkaniowychSpis treści
Ta ulga od 2002 r. przestała obowiązywać, ale zagwarantowano - jako prawo nabyte - możliwość kontynuowania jej na starych zasadach. Odliczenia - w granicach limitów - przysługiwać będą przez cały okres oszczędzania w kasie mieszkaniowej ustalony w zawartej z bankiem przed 1 stycznia 2002 r. umowie o kredyt kontraktowy (nie ma "górnego" limitu czasowego). Jeśli natomiast po 1 stycznia 2002 r. doszłoby do przedłużenia umowy, oszczędności wpłacone do kasy po upływie okresu oszczędzania ustalonego przed tą datą nie będą objęte ulgą.
Po tej dacie takie same, jak przed nią są warunki zachowania prawa do niej i sytuacje powodujące jej utratę. Kontynuujący w 2003 r. oszczędzanie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym, w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, mogą w zeznaniu za 2003 r. pomniejszyć podatek o 30 proc. oszczędności, ale nie więcej niż o 11 340 zł (odpowiada to rocznym oszczędnościom w wysokości 37 800 zł). Nadwyżka oszczędności nie jest objęta ulgą.
Minimalny okres oszczędzania wynosi 36 miesięcy, licząc od dnia pierwszej wpłaty na rachunek w kasie. Jest istotny dla prawa do ulgi, bo wycofanie pieniędzy z kasy przed upływem tego okresu powoduje jej utratę. Możliwe jest skrócenie go (ale nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta